Jesteśmy wydawcą książki
„Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi”
Poradnik Hodowcy.

Autorami książki są wybitni,
polscy akwaryści
Lechosław Łątka
i Wojciech Sierakowski.

W środowisku miłośników ryb
z Wielkich Jezior Afrykańskich
należą do największych autorytetów.

II wydanie rozszerzone i uzupełnione
ukazało się w 2023 roku.

Jesteśmy wydawcą książki
„Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi”
Poradnik Hodowcy.

Autorami książki są wybitni polscy akwaryści Lechosław Łatka i Wojciech Sierakowski.

W środowisku miłośników ryb
z Wielkich Jezior Afrykańskich

należą do największych autorytetów.

Pierwsze wydanie 2018 stało się wielkim bestsellerem i absolutnie obowiązkową lekturą zarówno dla akwarystów rozpoczynających swoją przygodę jak również dla osób już z doświadczeniem.

W roku 2023 ukazało się II wydanie, rozszerzone i uzupełnione.

Przeczytaj recenzję II wydania pióra Pana Andrzeja Kociołkowskiego:
https://akwa-mania.mud.pl/pielegnice-jezior-tanganika-i-malawi/

W książce znajdziecie usystematyzowaną wiedzę na temat ryb i ich hodowli, opisy gatunków,
przykłady obsady do różnych zbiorników i wiele innych cennych i unikalnych wiadomości.
Książkę rekomendują Klub Miłośników Tanganiki i Klub Malawi.

Lechosław Łątka

(ur. 1967) jest autorytetem w środowisku miłośników ryb z jeziora Tanganika. Publikowane w czasopismach artykuły jego autorstwa dotyczące pielęgnic tanganickich (i nie tylko) cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na zrozumiały język oraz praktyczne podejście do akwarystycznego hobby. Jest współzałożycielem Klubu Miłośników Tanganiki oraz forum na klubowym portalu. Przygodę z akwarystyką rozpoczął jako dwunastoletni chłopiec. Od połowy lat 80. Zajmuje się hodowlą i obserwacją ryb z jeziora Tanganika szczególnie w ujęciu behawioralnym. Prelegent. Laureat Nagrody im. Darka Firleja (2014), nagrody dla osób najbardziej zasłużonych w dziedzinie polskiej akwarystyki.

Wojciech Sierakowski

(ur. 1973) jest akwarystą od dziesiątego roku życia. Pyszczakami z jeziora Malawi zainteresował się blisko dwadzieścia lat temu i ta fascynacja trwa do dziś. Od początku przygody z afrykańskim biotopem uczestniczy w życiu Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Pielęgnic Klub Malawi (przez kilka lat był jego prezesem). Znany z publikacji w prasie, gdzie pojawiają się jego artykuły na temat pyszczaków. W środowisku miłośników ryb z jeziora Malawi należy do największych autorytetów. Laureat Nagrody im. Darka Firleja (2014), nagrody dla osób najbardziej zasłużonych w dziedzinie polskiej akwarystyki.

Lechosław Łątka

 

Do Państwa rąk trafia druga edycja książki o pielęgnicach z jezior Malawi i Tanganika. Wcześniejsze wydanie stało się dla nas, akwarystów pasjonujących się tymi biotopami, wartościową lekturą i obowiązkową pozycją w naszych bibliotekach. Jesteśmy przekonani, że nowe wydanie, poszerzone i wzbogacone, będzie równie ciekawą publikacją.

Jako Polskie Stowarzyszenie Miłośników Pielęgnic Klub Malawi, zrzeszające pasjonatów biotopu jeziora Malawi, cieszymy się z powstania tego poradnika i gorąco go rekomendujemy, gdyż wiedza i doświadczenie autorów oraz pasja wydawcy są gwarantem wartościowych treści. To książka adresowana zarówno do tych, którzy pielęgnują ryby wielkich jezior afrykańskich i chcą poszerzyć swoją wiedzę o nich, jak również do tych, którzy chcą zacząć przygodę z endemitami jezior Malawi i Tanganika.

Jarosław Jaskólski
prezes PSMP Klub Malawi

Biotopy afrykańskie cieszą się niesłabnącym, a nawet – coraz większym zainteresowaniem wśród akwarystów. Drugie, uzupełnione i wzbogacone o nowe treści wydanie książki „Pielęgnice jezior Tanganika i Malawi” zapewni wszystkim czytelnikom dużą dawkę fachowej wiedzy, bardzo pomocnej w zakładaniu i prawidłowym utrzymaniu zbiornika z rybami tanganickimi i malawijskimi. Książka została napisana przez dwóch akwarystów – pasjonatów, ale też profesjonalistów, z ogromnym doświadczeniem w hodowli ryb z tych dwóch jezior afrykańskich.

Lechosław Łątka, autor części o pielęgnicach z jeziora Tanganika, jest jednym z założycieli i aktywnie działającym członkiem Klubu Miłośników Tanganiki, z czego bardzo się cieszymy.

Marian Przybyła
prezes Klubu Miłośników Tanganiki

„Pielęgnice jezior Tanganika i Malawi” to książka, która przebojem wdarła się na rynek polskich wydawnictw akwarystycznych, zyskując sobie zagorzałe grono czytelników. Dlaczego? Bo takiej książki dotąd nie było. A teraz oddajemy w Wasze ręce wydanie drugie – uaktualnione, uzupełnione i rozszerzone. I zupełnie zrozumiałe, że każdy szanujący się akwarysta, a choćby miłośnik podwodnych światów, powinien umieścić ją na swojej bibliotecznej półce.

dr Paweł Czapczyk
redaktor naczelny Magazynu Akwarium

W codziennej pracy korzystamy z własnego specjalistycznego księgozbioru liczącego setki pozycji. W skład tego księgozbioru wchodzą wszystkie najważniejsze pozycje dotyczące Wielkich Jezior Afrykańskich wydane w ostatnich 50 latach w Europie.

Oczywiście doceniamy i polecamy jako źródło wiedzy również Internet. Jest to miejsce gdzie każdy może anonimowo zamieścić dowolną treść czy też dodać zdjęcie. Dlatego też nie jest łatwo , szczególnie początkującym akwarystom , ocenić wartość merytoryczną informacji czy rzetelność zamieszczonego w Internecie zdjęcia.

Poniżej wybrane pozycje z naszej biblioteki. Najwyższa półka europejskiej literatury ale też pozycje od których wiele lat temu zaczęła się nasza przygoda z rybami z Wielkich Jezior Afrykańskich : niezapomniane czasopismo „Akwarium” wydawane przez Polski Związek Akwarystów , numer 6 (54), 1979 z artykułem Jerzego Aleksandra Splitt „Afrykańskie pielęgnice z Jeziora Tanganika , Tropheus moorei, Tropheus duboisi ” , broszury „Pielęgnice” wydane przez Zarząd Główny PZA oraz PZA o.Kraków z okazji Ogólnopolskiego Przeglądu Pielęgnic i VIII Wystawy Akwarystycznej-Kraków 1981 i pracy Andrzeja Szulca „Jezioro Malawi i jego mieszkańcy”.

KSIĄŻKI:

CZASOPISMA:

INNE: